אגרת מידע פסח תשפ"א 2021

ב"ה

חשוב לדעת

אגרת מידע לחג הפסח תשפ"א 2021

השנה יחול חג הפסח במוצאי שבת, אירוע נדיר שהתרחש לאחרונה לפני 13 שנים וכולל כמה דברים חשובים שצריך לדעת. המידע כאן יסייע לך להיערך ולחגוג את חג הפסח כראוי.

  • כשר לפסח

במאה ה-21 ניתן להשיג ברשתות המזון כמעט כל דבר שאפשר להשיגו במשך השנה – כשהוא כשר לפסח. עם כל זאת, חשוב מאוד להקפיד לפחות בחג זה לבדוק את כשרות המזון בצורה יסודית יותר. הכיתוב "כשר לפסח" חייב להיות מלווה בחתימתו של רב מוסמך. לעיתים ניתן להתבלבל בין מוצרים דומים שאחד מהם הוא חמץ, זהירות!

  • מכירת חמץ

ההלכה היא שאדם המשאיר בביתו חמץ בפסח, לרבות כלי חמץ, עליו למכור אותם לגוי קודם הפסח בכדי לא לעבור על איסור חמץ שברשותך. חשוב לציין כי גם אדם שיש בבעלותו משרד ובתוכו (שאריות של) חמץ, מחוייב למכור את החמץ שבמשרדו. למכירת חמץ ולפרטים נוספים פנו לבית חב"ד בוואטספ 04-6733737 או באתר "בית חבד כרמל צרפתי".

  • הגעלת כלים

בימים רביעי וחמישי י"א-י"ב ניסן (24-25/3) בין השעות 16:00-19:00 אנו מפעילים עמדה של "הגעלת כלים" על מנת להכשיר כלים של חמץ לשימוש בחג הפסח. ההכשרה תבוצע על ידינו ברחבה שליד בית חב"ד. על מנת להכשיר את הכלים, אין להשתמש בהם ב-24 השעות הקודמות להגעלה, וכמו כן חובה לנקות אותם היטב.

  • זמני ביעור החמץ

כאשר חל חג הפסח במוצאי שבת, אנו מבערים את החמץ ביום שישי בבוקר, אך ממשיכים לאכול מהחמץ בסעודות השבת, מאחר ואין אוכלים מצות עד ליל הסדר כדי שנאכל אותם לתיאבון. כדאי מאוד שהבית כולו יהיה מוכן לפסח עוד קודם השבת והאכילה תהיה בכלי הפסח, ואילו את החמץ המועט שנשאיר (לפחות שתי לחמניות כדי לברך עליהם בסעודת השבת בלילה וביום) נאכל במרפסת הבית או בחדר המדריגות כדי למנוע לכלוך חמץ בבית. יש לסיים לאכול את סעודת הבוקר מוקדם (לפני 10:10 בבוקר. אם בכל זאת נשאר חמץ לאחר הסעודה בבוקר יש לפורר אותו באסלה לפני השעה 11:20 ולומר את הנוסח "כל חמץ ושאור הנמצא ברשותי, שראיתיו ושלא ראיתיו, שביערתיו ושלא ביערתיו, שיבטל ויהיה הפקר כעפר הארץ".

השנה, נקדים את בדיקת החמץ ליום חמישי בערב, י"ב בניסן (25/3) עם רדת החשיכה (18:30). בודקים את חדרי הבית לאור הנר, על מנת לוודא כי אכן לא נשאר חמץ בבית [ערכות בדיקת חמץ אפשר להשיג בבית חב"ד]. שריפת שאריות החמץ יש לבצע עד השעה 11:20 ביום שישי (מלבד מה שהשארנו לשבת). ניתן לשרוף את החמץ בחבית המיועדת לכך ברחבה הסמוכה לבית הכנסת ברחוב אדמונד פלג 60, החל משעה 07:30 בבוקר.

  • מצה שמורה, עבודת יד

'מצה שמורה' היא מצה שכבר משעת קציר החיטים שמרו היטב על החיטים שלא יבואו במגע עם לחות או רטיבות הגורמים לחימוץ. החובה היא לאכול בליל הסדר לפחות כזית (כ-10 גרם) ממצה שמורה שנעשתה בעבודת יד (לא מכונה)! ניתן מצות שמורות לליל הסדר בבית חב"ד.

מה תכל'ס?

הדלקת נרות בערב השבת:  18:28, הדלקת הנרות במוצאי השבת נעשית בתוך כדי הקידוש ורק לאחר השעה 19:34, באמצעות נר שדלק כל השבת (יש להשאיר נר נשמה לצורך כך)

בליל הסדר יש חובה לשתות 4 כוסות יין או תירוש (לפחות את רוב הכוס), כזית (10 גרם) מצה שמורה, כזית מהמרור (2 עלי חסה), ובהסיבה לצד שמאל.

קריאת ההגדה היא מצווה חשובה ומטרתה להעביר גם לדור הבא את סיפור יציאת מצרים!

סעודת משיח

לפי המנהג שחידש הבעל-שם-טוב הקדוש לערוך סעודה מיוחדת לקראת סיום החג, בה 'מאיר גילוי אורו של המשיח', תתקיים סעודה בבתי הכנסת השכונתיים, לאחר תפילת מנחה של שביעי של פסח (3/4). כולם מוזמנים!

  • ומה שהכי חשוב – מה עם השכן שלך?

החג שלך לא יהיה מושלם בלי שגם לשכן שלך יהיה שולחן חג.

השנה בעקבות הקורונה לא נוכל לערוך ליל סדר ציבורי רחב היקף ואנו נערכים לספק את כל צרכי החג לביתם של הקשישים ומעוטי היכולת. ראוי לתת כפי היכולת כדי לאפשר לכמה שיותר נזקקים לקיים את הסדר בהרחבה. היו שותפים בתרומת "קמחא דפסחא" בבית חב"ד או בדף הפייסבוק שלנו. ניתן גם להעביר לביט 052-2547709 (קבלה מוכרת במס תישלח על כל תרומה). בואו נעשה לכולם חג שבע!

לפרטים ולשאלות נוספות, ובכל נושא יהודי,
ניתן לפנות בכל עת לבית חב"ד.

בברכת חג פסח כשר ושמח!
הרב יהודה גינזבורג, הרב אברהם תירוש

יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד

מאמרים אחרונים

מזלו של חודש אייר

מזלו של חודש אייר הוא שור. מזל זה, שהביאו מבבל. השור וקרני השור הם גם סמל למלחמה. השור מסמל את חרישת השדה, ככתוב: ״ורב־תבואות בכח

קרא עוד »

הקמת ישיבת ״תומכי תמימים״

הרבי הרש״ב, הנשיא החמישי לשלשלת אדמו״רי חב״ד, הקים את ישיבת ״תומכי תמימים״. על יסודה הוא כותב[1]: ״במשך שנים, הייתי מודאג ומלא צער ממעמדם ומצבם הרוחני,

קרא עוד »

הבסיס לתורת החסידות עמידה על האמת

אני רוצה ללמוד תורה לפני כארבעים־חמישים שנה ארע המעשה: בן למשפחה אמריקאית רחוקה מתורה ומצוות הלך לפני בר המצווה ללמוד על משמעות העלייה לתורה. התעורר

קרא עוד »

השינוי שחל בעולם מאז מלחמת המפרץ

העולם תמיד נגדנו? אם נתבונן בהיסטוריה של עם ישראל נראה שעמנו ידע גזירות ורדיפות מאז היותו לעם וזה ממשיך בלי הפסקה אצל שונאי ישראל שבכל

קרא עוד »

גויים עושים חסד

ארה"ב עושה חסד אם מתבוננים בהיסטוריה העולמית הרי תמיד, בניגוד להיגיון הפשוט, שבמלחמה יש רק מפסידים, היו מלחמות בלתי פוסקות בין העמים. אחדות מהמדינות התנהגו

קרא עוד »

דרשות לשבת

מזלו של חודש אייר

מזלו של חודש אייר הוא שור. מזל זה, שהביאו מבבל. השור וקרני השור הם גם סמל למלחמה. השור מסמל את חרישת השדה, ככתוב: ״ורב־תבואות בכח

קרא עוד »

הקמת ישיבת ״תומכי תמימים״

הרבי הרש״ב, הנשיא החמישי לשלשלת אדמו״רי חב״ד, הקים את ישיבת ״תומכי תמימים״. על יסודה הוא כותב[1]: ״במשך שנים, הייתי מודאג ומלא צער ממעמדם ומצבם הרוחני,

קרא עוד »
השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן